Zakres zadań pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 września 2016r. w sprawie zadań lekarza podstawowej opieki zdrowotne], pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej i położnej podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U. 2016, poz. 1567). Zgodnie z tym rozporządzeniem pielęgniarka obejmując opieką świadczeniobiorców wykonuje świadczenia z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki, świadczenia diagnostyczne, lecznicze, pielęgnacyjne, rehabilitacyjne w warunkach ambulatoryjnych (w miejscu udzielania świadczeń - gabinet pielęgniarki poz) oraz w środowisku zamieszkania świadczeniobiorcy. Jednym z zadań w ramach świadczeń leczniczych jest podawanie leków różnymi drogami i technikami zleconymi przez lekarza, w tym wykonywanie iniekcji domięśniowych, dożylnych, podskórnych śródskórnych oraz wykonywanie wlewów dożylnych (załącznik nr 2, część II, pkt 6, ppkt.2).
Zasady udzielania świadczeń pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej określa Zarządzenie Nr 122/2017/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Zgodnie z tym zarządzeniem pielęgniarka poz sprawuje kompleksową opiekę pielęgniarską nad zadeklarowanymi do niej świadczeniobiorcami, uwzględniając w tym zgodnie z obowiązującym zakresem zadań, realizację, na podstawie skierowania wydanego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, zleceń na zabiegi i procedury medyczne, których wykonanie możliwe jest w trybie ambulatoryjnym; pielęgniarka poz włącza skierowanie do prowadzonej dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy (§ 16.2). W świetle przytoczonych powyżej aktów prawnych pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej wykonuje kroplowe wlewy dożylne i podaje leki różnymi drogami zgodnie ze zleceniem lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Decyzję czy dany produkt leczniczy może być podawany w warunkach ambulatoryjnych podejmuje się na podstawie charakterystyki produktu leczniczego. W przypadku gdy nie zawiera ona informacji, że dany produkt przeznaczony jest do lecznictwa zamkniętego (symbol Zl) można go stosować w lecznictwie ambulatoryjnym stosując się do zaleceń zawartych w charakterystyce produktu leczniczego pamiętając, żezatechnikę podania odpowiedzialność ponosi pielęgniarka.
Produkt leczniczy pod nazwą Thiogamma Turbo - Set, 600 mg/50 mi, roztwór do infuzji jest dostępny do leczenia w warunkach ambulatoryjnych, podaje się go dożylnie powoli w formie krótkiej infuzji trwającej przez co najmniej 30 minut bezpośrednio z fiolki lub po rozcieńczeniu fizjologicznym roztworem soli, chroniąc przed światłem. Podczas podawania ze względu na możliwość wystąpienia reakcji nadwrażliwości, w tym wstrząs anafilaktyczny oraz hipoglikemię należy odpowiednio monitorować pacjenta pod kątem wystąpienia świądu, nudności, złego samopoczucia i poziomu stężenia glukozy we krwi. Preparat należy podawać pod nadzorem lekarskim.
Grójec, 01 sierpnia 2018 roku